Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ...
to piękne Święto kultywowane każdego roku w dniu 21 lutego od 17 lat i obejmujące wszystkie kontynenty. Obchody tego dnia są związane ze szczytnym celem zwrócenia uwagi na problem wymierania języków. Niestety, data tego Święta, ustalona 17 listopada 1999 roku przez UNESCO nawiązuje do tragicznych wydarzeń z roku 1952, kiedy to właśnie 21 lutego w miejscowości Dhaka(obecnej stolicy Bangladeszu)doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla) - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Aktualnie – językoznawcy zwracają uwagę, że połowa spośród języków, którymi mówi się na świecie - jest zagrożonych wyginięciem. Co więcej - ONZ oznajmia, że co dwa tygodnie ginie jeden język. Języki giną znacznie szybciej niż zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Dlaczego zatem konieczność przetrwania języka jest tak ważna? Najlepiej wiedzą o tym Polacy, którzy w czasch zaborów doświadczyli rusyfikacji i germanizacji. Zakaz mówienia, czytania po polsku, posiadania polskich książek – karany był często śmiercią. Dlaczego? Bo wraz z „likwidacją” języka miała nastąpić likwidacja tradycji, kultury, państwowości – czyli TOŻSAMOŚCI narodu.
Podczas minionych kilkunastu dni uczniowie SP 2 im. I. Sendlerowej w Otwocku poznawali wartość dbałości o język ojczysty, historię wielu języków świata, w tym języka polskiego. Dowiedzieli się również, jak brzmi treść Ustawy o języku polskim. W celu zrozumienia potrzeby ochrony języka polskiego przeprowadzone zostały lekcje, zarówno w klasach szkoły podstawowej, jak też w gimnazjum. W związku z obchodami Dnia Języka Ojczystego wspaniałą zabawą dla naszych
podopiecznych było czytanie rozwieszonych w całej szkole „łamańców językowych”, w których pojawiały się „trzy cytrzystki” , „Jerzy na wieży, który nie wierzy” czy „Mąż gżegżółki, co w chaszczach trzeszczy”. Nie mniejszą frajdę sprawiło uczniom dyktando, w którym furorę zrobiły dwa zdania: Pożywienie księżnej z pobliskiej wieży stanowią świeże bakłażany z grzankami i żółty smażony ryż przyprawiony pieprzem” oraz „Wokół zamku księżnej Bożeny przechadzają się przepiękne bażanty i drzemiące w ciągu dnia żółwie”. Już na początku lutego w naszj szkole został ogłoszony konkurs na plakat promujący język polski. Jego laureatami zostali:
1 miejsce – Zofia Kożuch, kl. 7b
2 miejsce – Karolina Kubajek, kl. 6a
3 miejsce – Bartosz Kalinowski kl. 4b
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego p. Joanna Cywińska, nasz nauczyciel – bibliotekarz, przygotowała prezentację i warsztaty, podczas których uczniowie poznawali historię pisma. Na kolejnych warsztatach pani Joanny dzieci uczyły się pisać piórem, ale nie takim tradycyjnym, współczesnym. Narzędziem do pisania tuszem były... odpowiednio przycięte patyczki uzyskane ze zwykłych gałązek. Bez wątpienia ostatnie dni przybliżyły uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej historię języków świata oraz języka polskiego. Zwróciły uwagę na wartość, jaką stanowi każdy język dla danej społeczności czy narodu. Uczyły się poszanowania języka i dbałości o jego czystość oraz dowiedziały się, jakie jest miejsce języka polskiego wśród języków świata. Zrozumiały, dlaczego nie wolno używać wulgaryzmów, a zapożyczenia z obcych języków stosować ostrożnie. Z pewnością był to czas, który został dobrze i owocnie wykorzystany.
/Anna Kucharska/